Şeker Hastalığı

seker-hastaligi-2_1Kan şekeri düzeyi miligram/desilitre (mg/dL) cinsinden ifade edilir. Sabah açlık anında 100 mg/dL’nin, tokluk anında ise 140 mg/dL’nin altında olması normaldir. Glikoz hücrelere giremediğinde, bir yandan hücreler şeker eksikliği çekerken, diğer yandan kan şekeri yükselir. Kandaki şeker düzeyi 180 mg/dL’den fazla olduğunda idrara da şeker geçmeye başlar. Bu durum idrarla şeker kaybedilmesine ve çok sık idrara çıkmaya neden olur. İdrarla kaybedilen suyun yerine konulması için çok su içme ihtiyacı ve ağız kuruluğu ortaya çıkar. Hücrelere glikoz giremediği için yeterli enerji elde edilemez ve bu enerji ihtiyacından dolayı iştah artar.

Yukarıda sayılan çok idrar yapma, çok su içme ve iştah artışı şeker hastalarında en sık görülen klasik belirtilerdir. Ayrıca hâlsizlik, bulanık görme, beklenmedik kilo kaybı, nefeste asetona benzer koku oluşması, yaraların geç iyileşmesi ve sık idrar yolu enfeksiyonu diğer şeker hastalığı belirtilerindendir. Yeterli insülin üretildiği hâlde bu insülin etkisiz kalıyor ve hücrelere glikoz girişini sağlayamıyorsa daha çok şişman erişkinlerde görülen tip 2 diyabet görülür.

Şeker hastalarının çok dikkat etmesi gereken şeylerden biride gözleridir. Çünkü şeker çok ileri boyuta geldiğinde göze etki etmektedir. İleri boyutta şeker hastalarında katarakt ta görülmektedir. Bunun için bu tarz şeker hastalığı olan hastalar kesinlikle ve kesinlikle bu konuya özen göstermelidirler. Eğer özenli bir şekilde dikkat ederlerse gözlerinde bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Özenli şekilde de doktor kontrolünden geçmelidirler. Doktor kontrolünde devamlı göz testlerinin yapılması gereklidir. Göz testleri devamlı yapılırsa oluşabilecek kötü bir durum için önceden tedbir alınmış olacaktır. Hastaların gene olarak bazı başka rahatsızlıkları da bulunabilir. Bunlara örnek verecek olursak örneğin bel fıtığı tedavisini örnek olarak verebiliriz.

Hastaların bel fıtığı konusunda da en çok sordukları soru ameliyatsız bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır sorusudur. Doktorlar bu soruyla bol bol karşılaşır. Yine hastaların çok fazla zoru sorduğu konulardan biri de kısırlıkla ilgilidir. Hastalar kısırlık ve infertilite arasındaki farkı merak etmektedir. Kısırlık tedavisi ve infertilite tedavisi nasıl yapılır gibi sorular vardır. Doktorlar bu sorulara net ve açık bir şekilde cevap verebilmektedir. Onun için doktorlara danışmanız en doğrusudur.